sobota, 4 kwietnia 2015

Wielkanoc od kuchni

Wielkanoc jest świętem nowego początku, zwycięstwa dobra nad złem. Dawniej była znana jako święto powitania wiosny, dzięki czemu jest taka kolorowa i radosna. Święta Wielkanocne mają wielkie symboliczne znaczenie i symbole, które z biegiem czasu zatraciły swoje pierwotne znaczenie. W Wielką Sobotę szykujemy piękne koszyczki, które zanosimy do kościoła, by poświęcić i podziękować za dane nam pokarmy oraz uzyskać dobrą wróżbę na kolejny rok. Za to są odpowiedzialne symbole umieszczone w święconkach.

Jajka są symbolem nowego życia, i panującego porządku.
Chleb jest symbolem hostii, darem bożym, pokarmem nadprzyrodzonym, który zaspokaja wszystkie ludzkie potrzeby.
Mięso to zdrowie, dostatek i płodność
Sól, pieprz, chrzan to biblijne gorzkie zioła, które mają chronić pokarm przed zepsuciem. Sól i pieprz oznaczają nieśmiertelność i oczyszczenie.
Chrzan jest również odzwierciedleniem ludzkiej siły, im mocniejszy tym lepszy, oczyszcza nasz organizm w sposób dosłowny i symboliczny.
Babka wielkanocna upieczona własnoręcznie przez domowników symbolizuje bogactwo oraz doskonałość. 
Baranek to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa Odkupiciela, baranek stanowi również ochronę przed pożarem i śmiercią domowników.
Palma Wielkanocna najczęściej zrobiona z bazi, zielonych gałązek lub wierzby, bardzo kolorowa jest symbolem zmartwychwstania. Wiecznie zielony bukszpan to znak nieśmiertelności. Zielone gałązki to znak przyrody obumierającej zimą i ożywającej wiosną. Poświęcona i trzymana do kolejnych świąt palma ma za zadanie chronić nas przed wszelkimi chorobami.
W Wielką Sobotę święcenia w kościele mają nadaną dwojaką symbolikę - wodę i ogień. Ogień, symbol Chrystusa, iskra go wywołująca oznacza zmartwychwstanie i wyjście Jezusa z grobu. Woda to oczyszczenie, uzdrowienie ciała i odrodzenie duszy. Zgodnie z tym jakie symboliczne znaczenie ma woda, według tradycji każdy powinien zostać nią oblany w Lany Poniedziałek.

Źródło: www.przedszkolepromyczek.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz