wtorek, 3 stycznia 2017

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej



Witamy Nowy Rok, nowe cele przed nami, postanowienia i zmiany. To będzie dobry i ciekawy rok. Pewnie wielu z Was w swoich postanowieniach chce schudnąć, zacząć się zdrowo odżywać, czy po prostu coś zmienić w sobie i stać się lepszym niż w ubiegłym roku. Do dzieła! Małe duże zmiany w diecie, w tym pomoże nam nowa piramida żywienia!

W 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia w odpowiedzi na zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) opublikowała nową piramidę żywienia – Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej wraz z zasadami zdrowego żywienia.



Zauważyliście już zmiany? Jeśli nie to już wyjaśniam.
Po za zmienioną nazwą piramidy są też inne różnice względem jej poprzedniczki. Podstawą starej  piramidy były produkty zbożowe, w nowej ich miejsce zajęły owoce i warzywa, które powinny stanowić podstawę naszych posiłków. Dostarczają one pełno drogocennych minerałów, witamin i wartości odżywczych. Ale pamiętajmy o rozsądku i właściwych proporcjach między nimi, warzywa powinny stanowić ¾ a owoce ¼ dziennego ich spożycia. Przesłaniem nowej piramidy żywienia jest zmniejszenie ilości cukru, soli i tłuszczu, a zwiększenie spożycia błonnika. W tej wersji znalazło się również miejsce dla ziół, dzięki którym łatwiej będzie zniwelować sól z diety, nie wspominając już o ich właściwościach (ale o tym kiedy indziej), pojawiły się również orzechy i dodana na stałe aktywność fizyczna.

Pamiętajmy, że różnorodna i zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną są kluczem do zachowania zdrowia, urody i dobrego samopoczucia na długie lata!

A teraz pora na zasady towarzyszące piramidzie zdrowego żywienia:


 
Dlaczego 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godz?
Ponieważ jeśli jemy często ale mało to nasz organizm nie musi gromadzić zapasów energetycznych w postaci tłuszczu. Narządy uczestniczące w procesie trawiennym pracują równomiernie a my nie odczuwamy dzięki temu głodu a nasz organizm nie ma spadków energii dostarczanej w posiłkach poprzez węglowodany.

Warzywa i owoce, tego chyba nie trzeba tłumaczyć…
Posiadają dużo błonnika, witamin i składników mineralnych. Dobrze wpływają na nasze zdrowie.

Co nam daje pełne ziarno?
Pieczywo to węglowodany dostarczane naszemu ciału, ich rozkład w czasie trawienia dostarcza bardzo dużo energii na cały dzień. Produkty pełnoziarniste po za wspomnianą już energią dostarczają również minerałów i witamin.

Mleko, jogurt, ser – nabiał!
Zawierają wapń i minerały odpowiedzialne za zdrowe i mocne kości.

Cukier?!
Tak, dostarcza dużo kalorii, ale są to puste kalorie. Spalają się szybciej niż są dostarczane, i pozostawiają w nas uczucie pustki i głodu, które musimy w dalszym ciągu zaspokajać.

Woda!
Organizm człowieka w 70% składa się z wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Ponad to pomaga w rozkładzie jedzenia podczas trawienia, nawilża nasze tkanki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i reguluje temperaturę ciała.

Wszystkiego najlepszego na 2017r i wytrwałości w realizacji postanowień i marzeń!

32 komentarze:

 1. Bardzo fajny post, prosto i jasne wytłumaczone :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby wszystko wiadomo, każdy wie co i jak, ale Twój post bardzo spójnie to wzsystko podsumowuje. Ja niestety, cały czas mam problem, żeby w ogóle rano jeść śniadanie i posiłki co 3-4 h. :/ Może kiedyś się wkręcę w taki rytm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się się, że również mam z tym problem, ale staram się i mam nadzieję że w końcu mi się to uda ;)
   Życzę powodzenia w dążeniach ;)

   Usuń
 3. Świetnie wytłumaczone :) zastanawia mnie tylko kwesti nabiału. Tyle się ostatnio mówi o tym, że mleko szkodzi i nadaje się tyko dla dzieci. A w piramidzie żywienia się znajduje. Jak to w końcu jest z tym nabiałem/ warto jeść czy nie warto?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie... Właśnie nie.... nawet dla dzieci niewskazane... złe proporcje składników odżywczych dla ludzi, właściwości prozapalne... Nie, mleko krowie jest dla krów, a nie dla ludzi.

   Usuń
  2. Według mnie wszystko jest dla ludzi. Jeśli nie szkodzi Ci mleko to nie widzę przeszkód żeby je spożywać, jeśli masz taką ochotę ;)

   Usuń
  3. Agata, musisz dostosować to do swojego organizmu. Jeśli nie masz dolegliwości zdrowotnych po jego spożyciu i lubisz nabiał to droga wolna. Wszystko zależy od Twojego organizmu ;) Pozdrawiam

   Usuń
 4. ogólnie się zgadzam, ale jedzenie co 3-4 godziny jest mocno naciągane. Dziś człowiek ma inny tryb pracy, żeby odżywiać się w ten sposób, stawiam na indywidualne potrzeby i makro ma się składać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to tylko orientacyjna wartość. Chodzi po prostu o regularność w spożywaniu posiłków ;)

   Usuń
 5. Ja jestem ciekawa, kiedy w końcu głośno i wyraźnie zostanie obalony ten wciąż pokutujący mit o dobroci płynącej z mleka... Brawo za ruch i warzywa oraz owoce. Dobrze, że mówią o unikaniu cukru i dosalania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mleko jest ale jedynie jako składnik wchodzący w grupę produktów nabiałowych, będącą dopiero na trzecim szczeblu piramidy, więc nie jest konieczny w diecie. Według mnie jeśli ktoś chce, i lubi pić mleko, niech to robi jest to jego decyzja.

   Usuń
 6. Zmiana podstawy z produktów zbożowych na warzywa i owoce potwierdza tylko to, że sposób odżywiania jaki preferuję jest najlepszy, czyli warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa z dodatkiem owoców. Co do zasad - wygląda na to, że stosuję się do wszystkich - nie piję tylko mleka, bo mi nie służy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W warzywach i owocach mamy właściwie wszystko co jest nam potrzebne. Nic tylko jeść!

   Usuń
 7. jestem zaskoczona ze węglowowany są przed mięsem.
  widziałam różne piramidy, ale ta jest dziwna, poważnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Węglowodany dostarczają dużo energii, więcej niż mięsa.

   Usuń
 8. W końcu ktoś jasno i klarownie wytłumaczył, o co chodzi! :) Dzięki! Kasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że wraz z żywieniem uwzględniona została aktywność fizyczna, która jest bardzo ważna

  OdpowiedzUsuń
 10. muszę wyrobić w sobie nawyk jedzenia małych a częstych posiłków

  OdpowiedzUsuń
 11. Do większości się stosuję (no może poza sezonem letnim, kiedy to owoce przeważają nad warzywami), ale nie jestem w stanie ograniczyć soli. Nie używam jej w bardzo dużych ilościach, ale jeśli nie posolę np. sosu do makaronu, to nie ma dla mnie kompletnie smaku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przydatny wpis. Staram się stosować do tych zasad. Szczególnie jeśli chodzi o picie odpowiedniej ilości wody bo o tym zdarzało mi się zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dalej masz taki problem polecam ściągnięcie na tefon aplikacji typu plant lub podobnej, która będzie Ci przypomonać o spożyciu wody ;)

   Usuń
 13. Pięknie tak powinno być, niestety takich zaleceń stale trzyma się może z 10 % Polaków. O ile nie przesadziłam. Wiem po sobie jakie to trudne. Trzeba mieć mnóstwo czasu i samozaparcia, aby trzymać się tych zaleceń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny i ma inne zapotrzebowanie ;)

   Usuń
 14. Nowa piramida żywienia to bardzo dobry pomysł. Po tylu latach wreszcie należało ją zaktualizować. Zmienił się styl i tempo życia, a ta stara piramida tylko straszyła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko trzeba dostosować do zmieniającego się rytmu życia

   Usuń